داستان یک ابر کمپانی

در یکی از فروشگاه های آتش گرفته توکیو در ماه مه 1946، یعنی درست بعد از جنگ جهانی دوم، آقای Masaru Ibuka همراه با آقای Akio Morita شرکت Tokyo Tsushin Kogyo (شرکت مهندسی ارتباطات دور توکیو) با هدف اولیه توسعه محصولات و تکنولوژی جهت کمک به ساختار مجدد اقتصاد ژاپن بنا نهادند. این دو با اشتیاق هر چه تمامتر، مکمل یکدیگر در ابداع و بازاریابی محصولاتی منحصر بفرد شده و شرکتی را تشکیل دادند که امروزه با بیش از 60 میلیارد دلار درآمد، در شمار عمده ترین شرکتهای جهان محسوب می شود.

در سال 1950، آقایان Ibuka و Morita اولین وسیله سخت افزاری سونی یعنی یک پخش و ضبط نوار را بنام ضبط G-Type تولید کردند. آنچنان تقاضا برای اقلام مختلف بالا بود که اولین نوارها از جنس کاغذ با لوازم مغناطیسی با دست رنگ شده توسط اولین مهندسین ساخته شد.

آقای Ibuka یک انسان عمل گرا با تصورات بالا بود که می توانست پیش بینی کند چه نوع محصولات و تکنولوژی هائی در زندگی روزمره مردم کاربرد بهتری خواهد داشت. او با ایجاد روحیه الهام بخشی خاص به مهندسین خود از نقطه نظر ابداع و ابتکار، آنها را به طرفی سوق داد که پیوسته به فراتر از انتظارات خود بیاندیشید.آقای Ibuka همچنین با بوجود آوردن محیط هیجان انگیز کاری و تاکید بر روی فرهنگ باز فکری به کارکنان، موجبات بیشتری را برای پیشرفت کارها فراهم آورد. او در خاطرات خود مربوط به بوجود آمدن شرکت نوشته که آرزو دارد شرکتی تاسیس کند که کلیه کارکنان آن از کار خود احساس رضایت وشادی داشته و ایده آلش این است که یک محیط کاری خلاق و دینامیک با فضای تفریحی کاری داشته باشد.

آقای Akio Morita هم یک بازاریاب واقعی ممتاز و درجه یک بود که در جا انداختن نام سونی بعنوان یک نام جهانی تاثیر بسزائی داشت. در حقیقت قصد و نیت او این بود که نهایتا مارک سونی را به ثبت برساند، زیرا زمانی که تقاضا برای

ساخت 000/100 عدد رادیو از Bulova دریافت کرد، بخاطر اینکه آنها می خواستند رادیوها را با نام Bulova ثبت کنند، او شدیدا مخالفت کرد و این تقاضا را رد نمود. پاسخ او به Bulova این بود : ((من به شما قول می دهم که 50 سال بعد از این نام شرکت ما هم بهمان اندازه که نام شرکت شما امروز مشهور است، معروف و مشهور خواهد بود . . . )) امروز باید گفت که این صحبت آنروز آقای Morita از نظر پیشگوئی پیامبر گونه بود.

در سال 1953، شرکت جواز حق تولید ترانزیستور را از شرکت Western Electric کسب کرد. آقای Ibuka  از مهندسین خود مصرا خواست تا روشهای تولید را با هدف خلق و تولید یک محصول مصرفی بنام رادیو ترانزیستوری ژاپن بنام TR-55 به بازار معرفی و عرضه شد. اما در سال 1957، سونی با تولید و عرضه اولین رادیو ترانزیستوری جیبی در جهان یک موقعیت رهبری ویژه را در بازار برای شرکت کسب نمود.

در ژانویه 1958، نام این شرکت به SONY Corporation یا شرکت سونی تغییر یافت. اصولا نام ((سونی)) از ترکیب دو کلمه بوجود آمده است : یکی کلمه ((Sonus)) بزبان لاتین که در حقیقت ریشه اصلی کلماتی چون ((Sound)) (صدا) و ((Sonic)) (صوتی) را تشکیل می دهد و دیگری کلمه ((Sonny)) به معنی پسر کوچک است. این کلمات بدان جهت انتخاب شدند تا نشان دهند که سونی متشکل از یک گروه مردان جوانی است  که برای خلاقیت های نامحدود پیوسته دارای انرژی و شور و شوق وافری می باشند.

یکی دیگر از محصولاتی که توسط اولین ایده های بنیان گذاران شرکت تولید شد، پلوپز برقی بود، اما بعد از سال 1955 که اولین رادیو ترانزیستور جهان توسط شرکت عرضه شد و توفیقی قابل ملاحظه کسب کرد، محصولات توسعه یافته و متحول دیگری هم بتدریج عرضه گردید که ذیلا از آنها نام برده می شود :

تلویزیون رنگی تری نیترون (1968)

واکمن شخصی استریو (1979)

دستگاه کوچک پخش دیسک (1982)

دوربین بتاکم (BetaCam) برای پخش های تلویزیونی (1982)

فلاپی دیسک (1983)

دوربین هندی کم (1985)

مینی دیسک (1992)

پلی استیشن (1994)

DVD (1997)

مموری استیک (1998)

AIBO (1999)

پلی استیشن 2 (2000)

و CLIF سونی بعنوان سازمان دهنده تفریحات شخصی (2000)

سونی در حال حاضر عمده ترین تولید کننده محصولات صوتی – تصویری، بازیها، ارتباطات و تولیدات تکنولوژی اطلاعات (IT) ، برای مصرف کنندگان شخصی و هم چنین بازارهای مصرفی حرفه ای دنیاست. اینک سونی با موسیقی، تصاویر، تفریحات کامپیوتری و انجام امور تجاری Online، بطور ویژه از نظر موقیت جزو پیشتازترین شرکت های تفریحاتی جهان بشمار میرود.از نظر فعالیت عملیاتی، سونی در 70 کشور جهان فعال بوده و دارای 1080 شرکت تابعه می باشد. همچنین تعداد کارکنان سونی 700/189 نفر است و فروش سالانه ثبت شده آن در سال مالی منتهی به 31 ماه مارس 2000 بیش از 63 میلیارد دلار بوده است.

 

در 2 پست قبلم یدونه آهنگ معرفی کرده بودم که امروز فهمیدم از آثار آقای Richard Clayderman  و اسمش هم Une Histoire D'amour (Love هست

برای این پست هم یه موزیک بی کلام به اسم Starry Nite از آثار Ottmar Liebert معرفی می کنم که میتونید از اینجا دانلود کنید با حجم 720 کیلو بایت و زمان تقریبا 5 دقیقه ، یکی از بهترین آثار اجرا شده به وسیله گیتار که تا حالا شنیدم